Poznaliśmy pierwszych ćwierćfinalistów 2LM

W zdecydowanej większości par 1/8 finału 2 Ligi Mężczyzn nie będą potrzebne trzecie, decydujące mecze. Jedyny wyjątek stanowi rywalizacja BS Polonii Bytom, czyli najlepszego zespołu grupy C z Lublinianką KUL Basketball, w której jest remis 1:1. O triple-double w Tarnowie Podgórnym otarł się rozgrywający PGE GiEK Turowa Zgorzelec Kamil Zywert.

news Zdjęcia | Lublinianka KUL Basketball

Lublinianka KUL to czwarty zespół grupy B. Drużyna, która przed starciem z BS Polonią zanotowała serię siedmiu zwycięstw z rzędu, ogrywając m.in. akualnego ćwierćfinalistę Enea Żubry Białystok.

W Bytomiu drużyna Przemysława Łuszczewskiego przegrała głównie na skutek trzeciej kwarty, tym razem w zaciętej końcówce okazała się lepsza od rywali.

Miejsc w batalii o półfinał mają już zagwaranowane trzej pozosali zwycięzcy grup. Energa Basket 10. raz w sezonie osiągnęła granicę 100 punktów, pewnie pokonując KK UR BOZZA Kraków. Stołeczny zespół zdominował walkę pod tablicami, trafiając aż 60 procent rzutów z gry. Aż 9 graczy Energa Basket rzuciło przynajmniej 6 punktów, najwięcej (20) Karol Dębski.

O przyszłotygodniowej rywalizacji w III rundzie mogą też myśleć koszykarze ŁKS Coolpack, którzy po meczu bez historii pokonali Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Zwycięzca grupy A już do przerwy prowadził różnicą 23 punktów i po zmianie stron utrzymywał korzystną przewagę. Żaden z zawodników zespołu Jarosława Krysiewicza, w przeszłości trenera klubu z Kłodzka, nie przebywał na boisku więcej niż 25 minut, a każdy z meczowego składu łodzian trafił przynajmniej raz do kosza z gry.

Z awansem do najlepszej ósemki jest też PGE GiEK Turów, lepszy na wyjeździe od Tarnovii. Miejscowi po niezłej pierwszej kwarcie, źle wypadli w drugiej części zawodów, którą przegrali 12:28. Filarem drużyny z przygranicznego miasta był Kamil Zywert, który był bliski triple-double (10 punktów, 9 zbiórek, 10 asyst, 3 przechwyty i 2 bloki).

Podobnie jak przed rokiem na drugiej rundzie swój start w play-off zakończył AZS UMK Transbruk Toruń, po meczu walki gorszy od Pogoni Prudnik. Do remisu 65:65 na cztery minuty przed końcem podstawowego czasu gry doprowadził Arkadiusz Kobus, ale kolejnych punktów miejscowi już nie rzucili. Efektowne double-double Tomasza Nowakowskiego (23 pkt i 15 zbiórek).

Tylko 2 punkty w drugiej kwarcie straciły Enea Żubry Chorem, zwyciężając Basket Hills Bielsko-Biała. Liderami miejscowych byli powracający do formy sprzed kontuzji Jan Malesa (21 pkt) oraz Paweł Śpica.

O wyraźnej wygranej KSK Ciech Noteć Inowrocław w Pleszewie zdecydowała czwarta kwarta, którą goście wygrali 26:7. Trudny do zatrzymania dla miejscowych był Piotr Robak - 24 punkty i 9 na 11 z gry.

Dłuższa ławka przesądziła o wygranej OPTeam Resovii Rzeszów w rywalizacji ze Zniczem Basket. Podobnie jak przed tygodniem jasnym punktem Bieszczadzkich Wilków był Michał Jędrzejewski - 16 punktów, 8 zbiórek i 7 wymuszonych fauli, a dobrą pracę w polu trzech sekund wykonali Wojciech Wątroba (15 pkt i 13 zbiórek) i mimo problemów z faulami Michał Gabiński (6 pkt i 12 zbiórek). Najlepszym punktującym zawodów Dawid Zaguła - 21 punktów. Z powodu kontuzji ręki w drużynie gości nie zagrał Marcel Kapuściści, zaś groźnie wyglądającego urazu kolana w samej końcówce nabawił się Kamil Czosnowski.

103 : 99

Stan rywalizacji - 1:1. Trzecie spotkanie w Bytomiu.

Stan rywalizacji - 2:0 dla PGE GiEK Turów

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (ćwierćfinał), pokonani zajmują miejsca 9-16.

III runda – ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 20.04.2024, 27.04.2024 i ew. 01.05.2024
para 9: ŁKS Coolpack Łódź (A1) - Enea Żubry Chorten Białystok (B3)
para 10: Energa Basket Warszawa (B1)  - Pogoń Prudnik (D2)
para 11: PGE GiEK Turów Zgorzelec (D1) - OPTeam Resovia Rzeszów (C3)
para 12: BS Polonia Bytom (C1) / Lublinianka KUL Basketball (B4) - KSK Ciech Noteć Inowrocław (A2)

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8.

IV runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 04.05.2024, 11.05.2024, 15.05.2024
zwycięzca pary 9 - zwycięzca pary 11
zwycięzca pary 10 - zwycięzca pary 12
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w V rundzie (finał) i prawo gry w Bank Pekao S.A. 1 Lidze Mężczyzn, pokonani uzyskują prawo gry w V rundzie (o trzecie miejsce).

V runda – finał - mecz i rewanż, 18.05.2024 i 25.05.2024
grają zwycięzcy półfinałów

V runda – o trzecie miejsce - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 18.05.2024, 22.05.2024 i ew. 26.05.2024