Dwie drużyny niżej notowane z awansem w 1LK

SMS PZKosz Łomianki oraz Grot F&F Automatyka Pabianice to dwa zespoły, które do fazy play-off przystąpiły bez przewagi własnego parkietu, ale pomimo to wywalczyły awans do najlepszej ósemki rozgrywek. W czterech parach do wyłonienia zwycięzcy wystarczyły dwa mecze, w pozostałych potrzebne były trzecie, decydujące spotkania. Zmagania w 1/4 finału 1LK rozpoczną się w najbliższy weekend.

news Zdjęcia | SMS PZKosz Łomianki

O wcześniejszych meczach 1. rundy pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ

Z uwagi na rozgrywany krótko po Świętach Wielkiej Nocy turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 19 kobiet, trzy decydujące mecze I rundy play-off 1LK odbyły się dopiero w dniach 9 i 10 kwietnia. Dłuższa przerwa we wspólnych treningach nie wybiła z rytmu koszykarek SMS PZKosz. Zespół z Łomianek w rywalizacji do dwóch wygranych, mierzył się z bardziej doświadczonym zespołem Mon-Pol Płock. Drużyna z północnego Mazowsza, która w rundzie zasadniczej uległa w roli gospodarza tylko dwóm najlepszym zespołomo grupy A MPKK Sokołów SA Sokołów Podl. i GTK VBW Gdynia, przystąpiła do rywalizacji z przewagą własnego parkietu, ale nie potrafiła jej wykorzystać.

W podstawowej części sezonu płocczanki wyraźnie pokonały w Płocku drużynę SMS PZKosz. Młode koszykarki z każdą kolejką nabierały jednak doświadczenia, które zaprocentowało w fazie play-off.

Decydujące spotkanie zespół Michała Snochowskiego i Rafała Czyszpaka wygrał różnicą dwóch punktów, odrabiając straty w czwartej kwarcie. Udaną końcówkę zawodów rozegrała Maja Kusiak, która rzuciła 7 punktów i miała 3 asysty. Rozgrywająca SMS zakończyła zawody z dorobkiem 19 punktów, 5 zbiórek i 4 asyst. Blisko double-double była tym razem mniej skuteczna Maria Burliga - 8 punktów, 11 zbiórek, 4 przechwyty i 2 bloki.

W drugiej rundzie jest też szósty po rundzie zasadniczej w grupie B Grot F&F Automatyka Pabianice. Przyjezdne czwartą kwartę w Gdańsku wygrały 23:11, w ostatnich pięciu minutach nie tracąc żadnego punktu. 20 punktów dla drużyny z Pabianic uzyskała Natalia Łopińska. AZS Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk zagrała bez 16-letniej Magdaleny Kloska, która tylko 1 z 20 rozegranych spotkań 1LK zakończyła bez dwucyfrowego dorobku punktowego.

Jednostronny przebieg miały zaś derby Poznania. MUKS pewnie pokonał w nich Enea AZS II. Zespół Macieja Brodzińskiego wygrał wszystkie kwarty spotkania, trafiając ponad połowę rzutów z gry.

Stan rywalizacji - 2:1 dla MUKS

II runda – ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 13/14.04.2024, 20/21.04.2024 i ew. 24.04.2024

para 1: MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. (1) - Contimax MOSiR Bochnia (4)
para 2: AZS Politechnika Korona Kraków (1) - Grot F&F Automatyka Pabianice (5)
para 3: VBW GTK Gdynia (2) - MUKS Poznań (3) (17.04)
para 4: Wisła Orlen Południe Kraków (2) - SMS PZKosz Łomianki (6) (17.04.)

III runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 27/28.04.2024, 07-05.2024 i ew. 09.05.2024

zwycięzca pary 1 - zwycięzca pary 4
zwycięzca pary 2 - zwycięzca pary 3

IV runda – o trzecie miejsce - mecz i rewanż (1-1), 11/12.05.2024 i 15.05.2024

grają pokonani w półfinałach

IV runda – finał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 11/12.05.2024, 15.05.2024 i ew. 18.05.2024