Trzech pierwszoligowców poza Intermarche Basket Cup

Z sześciu drużyn pierwszoligowych, które wzięły udział w pierwszej rundzie Intermarche Basket Cup do kolejnej rundy nie awansowali trzej beniaminkowie: BM Slam Stal Ostrów Wlkp., Franz-Astoria Bydgoszcz oraz UMKS Kielce. Szansy na grę w dalszej fazie pucharowych zmagań nie wykorzystał żaden z siedmiu trzecioligowców.

SMS PZKosz Włądysławowo niezwykle udanie rozpoczął sezon w grupie A drugiej ligi, wygrywając dwa pierwsze mecze, co dało pozycję lidera. Dobrą formę młodzi koszykarze potwierdzili w starciu z Wybrzeżem Korsarzem Gdańsk, wygrywając aż 105:77. Gdańszczanie, którzy w lidze również nie przegrali meczu, ustępowali rywalom od pierwszych minut spotkania. Podopieczni Arkadiusza Miłoszewskiego pierwszą odsłonę wygrali różnicą dziewiętnastu punktów, a drugą jedenastu i praktycznie było po meczu. Dobrą formę rzutową w tym spotkaniu zaprezentował Kacper Borowski (20 pkt i 10/10 za 2 oraz 0/2 za 3). Gospodarze mieli aż 24 asysty, przy zaledwie 4 rywali.

• Puchar Polski Mężczyzn - PZKosz
  • 17.10.2012 17:00

SMS PZKosz Władysławowo

105 : 77

WYBRZEŻE KORSARZ Gdańsk

Beniaminek drugiej ligi Basket Junior Suchy Las, którego prezesem jest Eugeniusz Kijewski, w derbach Wielkopolski nie sprostał AZS Politechnice Poznań. Akademicy przebojem wdarli się na wiosnę do pierwszej ligi i tę przebojowość zaprezentowali również w starciu ze znacznie mniej doświadczonym rywalem. Po nieudanych ostatnich spotkaniach ligowych w ataku brylował Adam Metelski, wykorzystując swoją przewagę fizyczną w polu trzech sekund. Były zawodnik Polpharmy Stargard Szczeciński rzucił 21 punktów i miał 12 zbiórek. Blisko double-double był Marek Sobkowiak (15 pkt i 9 zbiórek). Na uwagę zasługuje 12 punktów i 8 zbiórek 17-letniego Jakuba Fiszera (Basket Junior).

• 17.10.2012 17:30

Biofarm Basket Suchy Las

78 : 96

AZS Politechnika Poznań

Z najstarszym 21-letnim Bartoszem Zającem i większością zawodników, grających w rozgrywkach juniorskich rezerwy Śląska Wrocław nie sprostały Doralowi Nysa Kłodzko. Kluczowy okazał się początek meczu, w którym przyjezdni prowadzili 24:11. Tę przewagę bez większych problemów utrzymali już do końca. 15 zbiórek i 10 punktów uzyskał Artur Barycza.

• 17.10.2012 18:00

WKS Śląsk II Wrocław

53 : 70

DORAL NYSA Kłodzko

Walczący o awans do drugiej ligi OKK Sokół Ostrów Mazowiecka postraszył Tura Bielsk Podlaski. Gospodarze wygrali dwie kwarty, do tego w jednej zremisowali, ale drugą część meczu przegrali 11:27 i z tego powodu nie awansowali do drugiej rundy Pucharu Polski. Na uwagę zasługują 23 punkty i 12 zbiórek Piotra Barszcza z Sokoła. Niepokonany wicelider grupy C drugiej ligi na to spotkanie przyjechał bez trzech najbardziej doświadczonych koszykarzy: Łukasza Kuczyńskiego, Arkadiusza Zabielskiego i Kamila Zakrzewskiego.

OKK Sokół Ostrów Mazowiecka

61 : 70

BKS Tur Bielsk Podlaski

Starcie dwóch górnośląskich drużyn dla powracającego na centralny szczebel rozgrywek GKS Tychy. Gospodarze w żadnej z kwart nie stracili więcej niż 14 punktów, całe spotkanie wygrywając 64:45. O swoich umiejętnościach w polu trzech sekund przypomniał Tomasz Bzdyra (20 pkt i 8/9 z gry), który ma za sobą kilka udanych sezonów w pierwszej lidze. W składzie Alby zabrakło Adama Spychały i Tomasza Gembusa, a przeciętne zawody rozegrali najlepszy strzelec drużyny Łukasz Wójcik (2 punkty) oraz Krzysztof Morawiec (5 pkt, 4 zbiórki i 3 straty).

GKS Tychy

64 : 45

Alba Chorzów

Spadkowicz z pierwszej ligi, gorszy od drużyny, która w tym sezonie awansowała do drugiej. WSTK Wschowa Sława wykorzystało atut własnego boiska, wygrywając z Sudetami Jelenia Góra 78:74. Przyjezdni na 210 sekund przed końcem przegrywali już 61:76, ale uzyskali trzynaście punktów z rzędu, doprowadzając do wyniku 74:76. W tym momencie dwa rzuty wolne wykorzystał, nieskuteczny wcześniej Jędrzej Kowalski i gospodarze utrzymali przewagę do końca. 18 punktów rzucił dla Sudetów 20-letni Michał Kozak, a o trzy mniej wśród miejscowych zanotowali Marcin Rzeszowski i Jakub Chałupka.

WSTK Wschowa Sława

78 : 74

KS SUDETY Jelenia Góra

Handolpex AZS Politechnika Rzeszowska miał walczyć o jedno z czołowych miejsc w grupie C drugiej ligi, ale niespodziewanie zespół z Podkarpacia przegrał oba spotkania ligowe. Za niepowodzenie w tych rozgrywkach rzeszowianie po części zrehabilitowali się w Intermarche Basket Cup, nie dając większych szans trzecioligowemu Stowarzyszeniu Sympatyków Koszykówki Błażowa. Spotkanie z ławki rezerwowych obserwowali dwaj zawodnicy z przeszłościa w ekstraklasie Rafał Glapiński i Piotr Miś.

Stowarzyszenie Sympatyków Koszykówki BŁAŻOWA

47 : 97

HANDLOPEX AZS Politechnika Rzeszowska

Pochodzący ze Słupska Patryk Przyborowski (19 pkt i 10 zbiórek) oraz Konrad Kapturski (13 pkt i 13 zbiórek) to za mało, aby Pułaski Warka zdołał pokonać Novum Lublin. Na niecałą minutę przed końcem gospodarze prowadzili 85:82, ale wówczas trójkę trafił Bartłomiej Karolak a chwilę później dołożył kolejną po stracie miejscowych. Na doprowadzenie do remisu zawodnikom Pułaskiego nie starczyło już czasu. Bohater przyjezdnych w całym spotkaniu trafił tylko 3 z 10 rzutów z gry, praktycznie ograniczając się do rzutów z obwodu (łącznie 9 prób). Kolejny udany mecz zanotował Michael Gospodarek (17 pkt, 8 zbiórek i 8 asyst).

KS PUŁASKI Warka

85 : 88

NOVUM Lublin

Tylko z dwoma zawodnikami z pierwszego składu Adamem Kaczmarzykiem i Kamilem Sierańskim niedawny lider pierwszej ligi nie miał szans w starciu z Wilkami Morskimi Szczecin i to mimo zaledwie 3,5 minuty gry lidera miejscowych Marcina Stokłosy (4 pkt i 2 asysty). Dobrze minuty na boisku wykorzystał zwykle rezerwowy Mikołaj Stopierzyński. 18-letni koszykarz przez 33 minuty rzucił 26 punktów i miał 4 zbiórki, 4 przechwyty i 3 asysty.

KING WILKI MORSKIE Szczecin

88 : 68

BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski

Lepsza skuteczność z gry i mniejsza liczba przewinień zdecydowały o zwycięstwie GTK Fluor Gliwice nad Mickiewiczem-Romus Katowice. Miejscowi wyraźnie nie wytrzymali trudów tego spotkania w końcówce, ostatnia kwartę przegrywając aż 7:26. Najskuteczniejszym graczem meczu został Paweł Szymański – 21 punktów. Nieco ponad 3 minuty na boisku przebywał 41-letni Sebastian Breguła. Doświadczony podkoszowy zanotował w tym czasie jedną zbiórkę.

• 17.10.2012 18:30

KKS Mickiewicz-Romus Katowice

73 : 85

GTK FLUOR Gliwice

W meczu, w którym oba zespoły trafiły łącznie 19 rzutów za trzy punkty Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy Żory wygrały z AZS AWF Katowice. Bez pierwszego rozgrywającego Marcina Ecki oraz iluzorycznym wsparciem Mariusza Piotrkowskiego Akademicy rzucili o trzy rzut z dystansu mniej i to najprawdopodobniej przesądziło o ich porażce. Dobrze w zwycięskiej ekipie pod tablicami poradzili sobie Grzegorz Zadęcki (12 pkt i 12 zbiórek) oraz Błażej Torebko (12 pkt i 10 zbiórek).

HAWAJSKIE KOSZULE BANK SPÓŁDZIELCZY Żory

94 : 88

KS AZS AWF Katowice

Prowadzone przez Pawła Turkiewicza WKK Wrocław bez większych problemów pokonało w pierwszej rundzie Intermarche Basket Cup trzecioligowy KKS Siechnice. Aż pięciu zawodników WKK zdobyło dwucyfrową liczbę punktów. Najlepszy w tym elemencie był Aleksander Leńczuk (15 punktów i 6 zbiórek).  22 punkty dla pokonanych rzucił Wojciech Suprun, w przeszłości zawodnik kilku dolnośląskich klubów.

WKK Wrocław

95 : 63

KKS Siechnice

Drugi zespół radomskiej Rosy bez wzmocnień z PLK nie sprostał mierzącemu w awans do pierwszej ligi PWiK Piaseczno. Zespół Todora Mołłowa po raz kolejny zagrał bardzo ofensywnie, w każdej z kwart rzucając przynajmniej 20 punktów. W wyrównanej końcówce większym doświadczeniem wykazali się przyjezdni i głównie dlatego wygrali mecz. Koszykarze PWiK wykorzystali 22 z 26 rzutów wolnych, najwięcej (9/9) Przemysław Lewandowski. Na słowa uznania w Rosie II zasłużył 18-letni Jakub Schenk - 27 punktów.

Rosa II Radom

87 : 90

KS Piaseczno

Grający na co dzień w trzeciej lidze zespół Portofino Włocławek różnicą dwudziestu punktów uległ beniaminkowi drugiej ligi KSK Noteć Inowrocław.

• 17.10.2012 19:00

PORTOFINO Włocławek

66 : 86

KSK Noteć Inowrocław

Prestiżowe starcie GTK Gdynia z Treflem II Sopot dla rezerw wicemistrzów Polski. Gospodarze po pierwszej kwarcie prowadzili 28:19, ale wobec słabszej gry rezerwowych zawalili kolejne dwie części meczu, przegrywając odpowiednio 20:36 i 19:29. Oba zespoły wykonały łącznie 66 rzutów wolnych. Głownie dzięki nim najlepszym punktującym przegranych został Mateusz Żołnierewicz - 17 punktów. O dziewięć więcej w rezerwach Trefla miał Aleksander Lebiedziński (10/12 z gry i 5/5 za 1).

GTK Gdynia

86 : 104

Trefl II Sopot

Mimo doświadczonego i szerokiego składu Wikana Start Lublin ostatnie trzy mecze ligowe przegrała, dlatego bardzo potrzebowała przełamania w meczu pucharowym. Z tej szansy skorzystała w spotkaniu z trzeci logową AZS Politechniką Świętokrzyską. Jeszcze przed przerwą pierwszoligowiec prowadził 49:14, a minuty na boisku dobrze wykorzystali rezerwowi. W 25 minut 25 punktów rzucił Rafał Król.  Pierwszy rozgrywający lublinian Łukasz Wilczek w ogóle nie znalazł się w składzie na ten mecz. Całe spotkanie na ławce rezerwowych spędzili Tomasz Celej i Przemysław Łuszczewski. Wskaźnik Evaluation całego zespołu Akademików wyniósł minus 1.

AZS Politechnika Świętokrzyska Galeria Echo Kielce

33 : 99

WIKANA START SA Lublin

Bez podstawowych zawodników Franz Astoria Bydgoszcz stanowiła tylko tło dla drużyny Stawiński Basket Piła, przegrywając na wyjeździe 62:91. Sam Błażej Rabe, który na boisku pojawił się z ławki, uzyskał więcej punktów niż rezerwowi przyjezdnych. Bydgoszczanie popełnili w tym meczu 24 straty, rzucając przy tym z przeciętną skutecznością. Środowe spotkanie dobrze zapamięta zdobywca 21 punktów Bartosz Pochocki.

• 17.10.2012 19:30

STAWIŃSKI BASKET Piła

91 : 62

Franz Astoria Bydgoszcz

Ambicja koszykarzy Legii Warszawa nie wystarczyła do pokonania Śląska Wrocław. Jeden z głównych faworytów pierwszej ligi w połowie drugiej kwarty wygrywał już różnicą dwudziestu punktów i spokojnie mógł kontrolować zawody. Mimo przewagi 30 minut na boisku przebywał Paweł Kikowski (18 pkt), a niewiele mniej Łukasz Diduszko (12 pkt, 8 zbiórek i 4 przechwyty). W stołecznym zespole należytego wsparcia od kolegów nie otrzymał Marcin Nędzi - 20 punktów. Słabo wypadł Alan Czujkowski, który ma za sobą występy w PLK (0 pkt, 1 asysta, 1 przechwyt i 1 zbiórka).

WIĘCEJ O MECZU W WARSZAWIE

• 17.10.2012 20:00

Legia Warszawa

61 : 84

WKS Śląsk Wrocław

Bardziej doświadczony Księżak Łowicz na początku spotkania uzyskał kilkupunktową przewagę i mimo zrywów rywali zdołał ją utrzymać, dzięki czemu wygrał zawody w Skierniewicach. Miejscowym zabrakło punktów Mariusza Łapińskiego, który trafił tylko 1 z 6 rzutów z gry. MKS nie miał do tego pomysłu na wyłączenie z gry podkoszowych Adama Rajkowskiego (16 punktów i 10 zbiórek) oraz Bartłomieja Bartoszewicza (15 pkt i 7 zbiórek).

MKS Skierniewice

72 : 88

KS KSIĘŻAK Łowicz

MCKiS Termo-Rex Jaworzno po dwóch kolejkach jest najlepszym zespołem grupy B, ale w starciu z AZS AGH Kraków, okazał się słabszy od rywali. To nie był dzień Sebastiana Dusiło, który z 13 rzutów trafił tyko 2, a do tego z 10 zbiórkami i 3 stratami musiał opuścić boisko z powodu nadmiernej liczby przewinień. Każdy z zawodników obu drużyn spędził na boisku w tym spotkaniu przynajmniej 12 minut.

• 17.10.2012 21:00

AZS AGH Alstom Kraków

71 : 62

MCKiS TERMO-REX SA Jaworzno

Starcie z drugoligową Pogonią Prudnik okazało się bolesne dla PGKiM Ozimek/Grodziec. Trzecioligowiec przegrał na własnym boisku wszystkie kwarty meczu, ulegając rywalom 62:113.

• 17.10.2012 19:15

PGKiM Ozimek/Grodziec

62 : 113

KS Pogoń Prudnik

W jedynym wtorkowym meczu UMKS Kielce przegrał z Wisłą Kraków 68:74, dla której 19 punktów rzucił Jakub Krawczyk. Kielczanie na mecz do Krakowa przyjechali niemal w podstawowym składzie (zabrakło kontuzjowanego Kamila Kameckiego), ale wyróżniający się zawodnicy nie przebywali na boisku dłużej jak 16 minut.

• 16.10.2012 19:30