Pierwszy mecz finału 1LK dla GTK VBW Gdynia!

Koszykarki z Gdyni kontynuują rewelacyjną passę, zapoczątkowaną jeszcze podczas mistrzostw Polski do lat 19. Młody zespół z Trójmiasta po zaciętej końcówce pokonał Wisłę Orlen Południe w pierwszym meczu finału 1 Ligi Kobiet, który rozgrywany jest do dwóch wygranych. Pierwsze starcie o brąz pomiędzy AZS Politechnika Korona Kraków a MPKK Sokołów SA Sokołów Podl. zakończyło się... remisem.

news Zdjęcia | GTK Gdynia

Intensywny początek wiosny dla dużej części koszykarek gdyńskiego klubu. Siedem istotnych w rotacji zawodniczek w kwietniu sięgnęło po mistrzostwo Polski U19, równolegle rywalizując wśród seniorek, teraz w rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Koszykówki mają napięty terminarz w fazie play-off 1 Ligi Kobiet.

Począwszy od ćwierćfinału gdynianki do awansu potrzebowały dodatkowych spotkań. W ten sposób wykorzystując atut własnego boiska pokonału w 1/4 finału MUKS Poznań. Po pierwszym meczu półfinału przegrywały z AZS Politechnika Korona Kraków 0-1, ale po wygranej w Grodzie Kraka cieszyły się z miejsca w walce o złoto.

Z drużynami z Małopolski GTK VBW rywalizowało zresztą intensywnie. 7 maja wygrało na własnym parkiecie, dwa dni później zwyciężyło Akademiczki w Krakowie, aby 12. rozegrać pierwsze starcie o złoto w Gdyni.

Dłużej w pierwszym meczu finału na prowadzeniu znajdowała się Wisła Orlen Południe, która w połowie drugiej kwarty osiągnęła najwyższą przewagę 30:21. Miejscowe po akcji Agaty Gilmajster krótko po rozpoczęciu trzeciej kwarty wyszły na prowadzenie, w kolejnych minutach je jednak straciły.

Wisła Orlen Południe prowadziła już siedmioma punktami, ale na przełomie trzeciej i czwartej odsłony krakowiankom przydarzył się przestój, który kosztował wygraną. Po sześciu punktach z rzędu Wiktorii Stasiak oraz trafieniach Karoliny Ułan i Agaty Gilmajster Biała Gwiazda kolejne minuty przegrała 0:13.

Ta kilkupunktowa przewaga okazała się kluczowa w końcówce, gdy VBW GTK musiało bronić przewagi. Dwukrotnie w końcówce do remisu doprowadziła Martyna Stasiuk, która miała szansę trafić na dogrywkę, ale nie wykorzystała 1 z 2 rzutów wolnych. W emocjonującej końcówce gdynianki utrzymały jednopunktową przewagę.

23 punkthy dla GTK VBW rzuciła Agata Gilmajster, o cztery mniej zanotowała Karolina Ułan. 9 punktów, 4 zbiórek, 3 asysty i 5 przechwytów zgromadziła Wiktoria Stasiak.

Najlepszą punktującą Wisły Orlen Południe Martyna Stasiuk - 24 pkt, 6 zbiórek, 2 asysty, 6 przechwytów i 2 bloki.

W starciu o brąz remis 74:74, choć oba zespoły miały przynajmniej dwa posiadania, aby uzyskać przewagę po końcowej syrenie. Ponad połowę punktów dla MPKK Sokołów SA Sokołów Podl. uzyskał duet Kinga Dzierbicka - Jastina Kosalewicz. Najlepszą punktującą AZS PK Marta Wdowiuk, autorka 28 punktów.

O brąz w 1LK gra się systemem mecz i rewanż. Drugie spotkanie w Sokołowie Podlaskim zaplanowane jest na 15 maja (środa). W tym samym dniu odbędzie się też drugie starcie finału,

Transmisje YouTube PZKosz.

Wyniki i terminarz fazy play-off 1 Ligi Kobiet

IV runda – finał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 12.05.2024, 15.05.2024 i ew. 18.05.2024

VBW GTK Gdynia - Wisły Orlen Południe 71:70